Nyelv, kultúra, társadalom (nappali)

• Bevezetés, a tematika és a kurzus követelményeinek ismertetése
  • A társas szemléletű nyelvészet. A nyelvi változatosság értelmezése, nyelv és nyelvváltozat viszonya, a nyelvváltozatok sokfélesége
  • Nyelv és identitás
  • Nyelv és gondolkodás
  • A nyelv hétköznapi szemlélete
  • Nyelvhelyesség vs. nyelvi problémák
  • Nyelvi ideológiák
  • A közelmúlt magyar nyelvművelése
  • Nyelvi tervezés
  • A nyelvmenedzselés-elmélet
  • A nyelvi problémák típusai, kezelése
  • Nyelvi hátrányos helyzet az iskolában

A tárgy kollokvium, a bejárás nem kötelező, de ajánlott.

A tárgyat kétféleképpen lehet teljesíteni:

1. Vizsgával a vizsgaidőszakban. A vizsga írásbeli, szükség esetén lehetőség van szóbeli javításra. A tételek a tematikában megadott témakörök.

2. Lehetőség van megajánlott 3-ast, 4-est és 5-öst szerezni az órai pontrendszernek megfelelően:

• közepes: 38– pont
  • jó: 43–48 pont
  • jeles: 49 ponttól

Pontot a következőkre lehet kapni:

• Órai jelenlét: max. 24 pont (a 2×45 perc végigüléséért jár 2 pont, max. 10 perc késés megengedett)
  • Egy 5 bejegyzésből álló nyelvi napló készítése (a részleteket l. a Tananyagsegédlet menüpontban) és annak szóbeli bemutatása: 15 pont
  • Referátum tartása a megadott magyar nyelvű szakirodalomból, PPT-vel: 10 pont (egy db referátum vállalható)
  • Referátum tartása a megadott idegen (angol vagy német) nyelvű szakirodalomból, PPT-vel: 20 pont (egy db referátum vállalható)
    • Referátumot párban is lehet tartani, ilyenkor feleződik a pontszám, 5-5 vagy 10-10 pont jár az előadóknak.
    • A referátum az oktató által megadott olvasmánylistából választható.

Az órai pontrendszer aktuális állása ITT

Lanstyák István 2014. Nyelvalakítás és nyelvi ideológiák. Pozsony. Comenius Egyetem.
Sándor Klára 2016. Nyelv és társadalom. Budapest. Krónika Nova Kiadó.

Cseresnyési László 2004. Nyelvek és stratégiák (avagy a nyelv antropológiája). Budapest. Osiris Kiadó.
Lanstyák István 2017. Nyelvi ideológiák. Általános tudnivalók és fogalomtár. Elektronikus dokumentum.
Tolcsvai Nagy Gábor 2004. Nyelv, érték, közösség. In: Nyelv, érték, közösség. Gondolat Kiadó, Budapest. 10–33.

NMB_MA113K2

Nappali tagozat / Full time Course